close
category

دسته‌بندی کالا

سلام، به داروکلاب خوش آمدید
مقایسه علائم کرونا اومیکرون با سویه دلتا

مجله داروکلاب

0 like 13 view

مقایسه علائم کرونا اومیکرون با سویه دلتا

اومیکرون این روز ها بیش از هر زمان دیگری در بین مردم شیوع پیدا کرده است. مطالعات و تجربیات تا به امروز نشان می‌ دهد که اومیکرون قابلیت انتقال بیشتری نسبت به سویه های پیشین دارد و در مدت زمان کوتاه تر افراد بیشتری به آن مبتلا می ‌‌شوند. علائم این سویه خفیف‌ تر از سویه دلتا است اما متخصصان به خاطر میزان بالای انتقال پذیری بر این عقیده هستند که باید بیشتر مراقب بود.

 

علائم اومیکرون و دلتا

دلتا و اومیکرون هر دو جزء سویه‌ های کرونا هستند که از چین آمده اند که اولین بار در سال 2019 معرفی شدند. دلتا اولین سویه ای بود که سال 2020 در هند شناسایی شد و موج دوم و سخت کرونا را ایجاد کرد اما اومیکرون اولین بار در آفریقای جنوبی گزارش شد. علائم هر دو سویه با یکدیگر یکسان نیست.

اومیکرون باعث ایجاد مشکلات تنفسی نمی‌ شود

بررسی هایی انجام داده شده است که نشان می دهد؛ اومیکرون یا کووید 19 باعث ایجاد مشکلات تنفسی نمی شود و به جای این که در سیستم تنفسی انتشار پیدا کند، بیشتر گلوی افراد را درگیر می کند. در نتیجه ریه آسیب نمی بیند اما دلتا این گونه نبود و سیستم تنفسی را درگیر می کرد. به خاطر همین، کسانی که به دلتا مبتلا شده بودند، در بیمارستان بستری شدند اما در مورد اومیکرون چنین نیست.

خستگی و احساس سرما مختص اومیکرون است

متخصصان علائمی مثل خستگی، درد مفصل، احساس سرما و سر درد را چهار علامت اصلی اومیکرون اعلام کرده‌ اند که متفاوت از دلتا است. کاهش حس بویایی و چشایی جزء علائم رایج در دلتا بود که خیلی در اومیکرون دیده نمی شود.

تاثیر سیستم دفاعی و واکسن روی اومیکرون

متخصصان باور دارند که سویه اومیکرون سویه خفیفی است و واکسن یا سیستم ایمنی طبیعی بدن تان، می‌ تواند در برابر آن مقاومت کافی را داشته باشد. البته خطر شیوع در هر دو مورد بالاست اما هنوز هیچ اطلاعات دقیق و مطمئنی وجود ندارد. اومیکرون سویه بسیار جدیدی است و باید در موردش تحقیقات زیادی انجام شود اما کمپانی های واکسن سازی اثر واکسن را برای اومیکرون تایید کرده اند.

داشتن امنیت کافی

اکنون که میزان ابتلا به کرونا افزایش پیدا کرده است، بهتر است که همه دستورالعمل های لازم برای حفظ سلامت بدن را انجام دهیم، ماسک بزنیم، بهداشت را رعایت کنیم و واکسن تزریق کنیم که جزء بهترین راه ها برای مراقبت از خود در برابر عفونت هستند.

اشتراک‌گذاری:
آخرین‌های مجله داروکلاب